راهنمای نویسندگان

 

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE ) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید

فرم تعهدنامه(به هیچ عنوان از طرف امضا نشود)

فرم تعارض منافع نویسندگان
راهنمای اجمالی نحوه تدوین یک مقاله علمی

نمونه نسخه اصلاح شده نویسنده 

 نمونه نامه پاسخ به داوری

 نحوه نگارش فهرست منابع

 در ابتدا خواهشمندیم نویسندگان در هنگام ثبت نام اطلاعات خود را فارسی و انگلیسی به طور کامل تکمیل نمایند


به اطلاع پژوهشگران گرامی می­رساند مقاله‌های ارسالی به این مجله علمی پژوهشی باید مطابق راهنمای نگارش زیر تدوین شده باشند.

در غیر این صورت مقاله مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

شرایط و نکات اولیه اخلاقی 

 1. نویسنده مسئول (نویسنده رابط،) مسئولیت جمع آوری مقاله و ارائه آن را به دفتر مجله، عهده دار بوده است و تمام نویسندگان در جریان متن نهایی این مقاله بوده و از ارسال مقاله به این مجله مطلع هستند.  همچنین نویسندگان با ارسال مقاله به مجله اعلام می کنند که مقاله به هیچ زبان دیگری و به هیچ مجله دیگری ارسال نشده و به چاپ نرسیده است. در غیر این صورت بدیهی است که طبق قانون مصوب نشریات، نویسنده یا نویسندگان به صورت مادام از نشر مطلب در مجله و مجلات تحت پوشش ناشر محروم و مقاله آنان نیز در صورت صلاح دید سردبیر حذف خواهد شد.لطفا در هنگام ثبت نام و ارسال مقاله در سایت توجه نمایید فردی به عنوان نویسنده مسئول سایت انتخاب گردد که بتواند پاسخگو ایمیل های ارسالی از سیستم و دفتر نشریه باشد.در هنگام ارسال نامه پذیرش، ملاک تشخیص نویسنده مسئول فرم تعهد نامه ای است  که نویسنده در زمان ثبت نام ارسال میدارد. ترتیب و تعداد نویسندگان فقط از طریق فرم تعهد نامه ای که در ابتدای ارسال مقاله ثبت میگردد قابل قبول می باشد.

 2. همراه مقاله اصلی بایستی یک نامه به امضای اصل تمامی نویسندگان مقاله مبنی بر رضایت ایشان بر چاپ مقاله و نیز عدم ارسال هم‌زمان مقاله به سایر مجلات ضمیمه گردد. ارسال این نامه تقاضا به مفهوم پذیرش تمام ضوابط نشریه و نیز تفویض کلیه حقوق نویسندگان به ناشر است.

 3. اصول نگارش رعایت شود. به طور مثال نقطه و کاما به کلمه قبل از خود چسبیده و از کلمه بعد از خود یک فاصله دارند. نیم‌فاصله‌ها رعایت شود.

 4. هیئت تحریریه در رد یا پذیرش مقالات آزاد است.

 5. اصول اخلاق در انجام پژوهش رعایت شده است.

 6. فایل اصلی و فایل اطلاعات نویسندگان به هیچ عنوان حذف نگردد.تمامی فایلها اصلاحی در قسمت فایل برجسته شده بارگذاری گردد.

 7. نیاز نیست جداول و شکل های داخل متن را جدا ارسال نمایید همه را در یک فایل  قرار دهید.  

 8. خواهشمندیم فایل اصلی مقاله را بدون نام ارسال و در فایل جداگانه مشخصات کامل تمامی نویسندگان را بارگذاری نمایید.

 9. مقالات ارسالی در ابتدا توسط هیئت تحریریه به صورت کلی بررسی میگردد (کمتر از 10 روز) و چنانچه از نظر محتوا و ساختار با ضوابط نشریه مطابقت داشته باشد برای داوری( 3 داور اولیه ظرف مدت 1 ماه فرصت داوری) فرستاده می‌شود. داوران از میان مجرب‌ترین افراد متخصص در رشته مرتبط انتخاب میشوند. اگر مقاله از نظر داوران قابل چاپ باشد اما نیاز به اصلاحات داشته باشد نظرات داوران برای اصلاح به نویسنده عودت داده میشود(ظرف مدت 1 ماه الی 2 ماه) پس از دریافت نظرات مقاله برای داور نهایی که از بین سه داور اولیه انتخاب و ارسال میگردد تا نظر نهایی خود را اعلام نماید( ظرف مدت 1 ماه) .چنانچه نهایتا نظر داور قابل پذیرش اعلام گردد مقالات آماده طرح در تحریریه میگردد و نظرات و اصلاحات ایشان پس از بررسی هیئت تحریریه به نویسنده مسئول ارائه خواهد شد. 

 10. اجازه استفاده از مقالات به شرط ذکر منبع می باشد.

 11. اگر نویسنده‌ای متوجه اشتباه یا بی دقتی مهمی در اثر خود شود، موظف است مراتب را به سرعت به سردبیر نشریه آب در کشاورزی اطلاع داده و در فرآیند بازبینی و اصلاح مقاله همکاری نماید.

 12.  نویسنده مقاله در مجله آب در کشاورزی حق کپی و باز نشر و استفاده از مقاله خود را داراست. نویسنده مجاز به حفظ و انتشار محتویات مقاله خویش می‌باشد.همچنین نویسنده موظف است کلیه ضوابط مجله شامل رعایت حق نویسندگان همکار، ترتیب انتشار نام آنها، تکمیل فرم موافقت‌نامه چاپ و تعهد به اصیل بودن مقاله ارسالی را رعایت کند.

 13. ارسال مقاله بدون( فرم تعهدنامه) بررسی نخواهد شد( در هنگام بارگذاری در فایلهای اضافی / تکمیلی قرار گیرد)


  راهنمای تهیه مقاله

       مجله علمی-پژوهشی "پژوهش آب در کشاورزی" فصلنامه ای است حاوی مقالات اصیل و داوری شده. هدف این نشریه ارتقای آگاهی در میان پژوهندگان مسایل آبیاری و علوم آب و خاک است تا زمینه بالا بردن دانش و تحقیقات، شناسایی و معرفی بینش ها و ایده های نو، و ابتکارات و نوآوری در تحقیق علمی در سطح ملی و بین المللی فراهم شود و ارتباطات  بین مراکز آموزشی، نهادهای علمی و انتقال و تبادل نتایج و یافته  ها در باره کاربرد و بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک درکشاورزی کشور افزایش یابد.رعایت دقیق راهنمای زیر در تدوین مقاله به عنوان یکی از شرایط قرار گیری آن در فرآیند داوری محسوب می‌شود.

  انواع مقالات مورد پذیرش در این نشریه شامل  موارد زیر است:

  صفحه عنوان

(در تمام انواع مقالات ثابت است و به هر دو زبان فارسی و انگلیسی باید نوشته شود)

 صفحه عنوان شامل، عنوان کامل مقاله، عنوان کوتاه مقاله، نام نویسندگان، آدرس علمی نویسندگان، و مشخصات کامل تماس با نویسنده مسئول و اعلام تعارض منافع است. سمت نویسندگان باید به صورت کامل هم در فایل مشخصات نویسندگان و هم در صفحه مشخصات نویسندگان عینا درج گردد. (به طور مثال: سمت علمی، گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور)

 

 شرایط انتخاب عنوان مقاله

عنوان  مقاله نباید تکراری باشد و توسط نویسنده دیگری در مقاله دیگری به زبان مجله یا هر زبان دیگری به چاپ رسیده باشد.

 عنوان مقاله باید گویای مطالعه باشد و از ذکر فرمول و علائم اختصاری خودداری شود.

عنوان باید حاوی متغیرهای اصلی پژوهش باشد و کلمات اضافی نداشته باشد.

  شرایط انتخاب عنوان کوتاه مقاله

 عنوان کوتاه مقاله در هنگام صفحه آرایی و برای دسته بندی مقاله استفاده می شود و باید حداکثر 80 کاراکتر باشد.

 نام نویسندگان

در زیر عنوان بایستی نام کامل مؤلفین به همراه درجه علمی آنها، بخش، بیمارستان، دانشکده ، دانشگاه و شهر محل اشتغال مؤلفین ذکر گردد. نویسنده مسئول( پاسخگو) با علامت ستاره مشخص شده و مشخصات کامل ایشان به همراه پست الکترونیک ، تلفن محل کار، نمابر و تلفن همراه ذکر شود.

 آدرس اکادمیک شامل:     مرکز تحقیقات، گروه، دانشکده، دانشگاه، شهر، کشور

  صفحه آرایی متن مقاله

 در نگارش و صفحه آرایی مقاله توجه به اصول کلی زیر ضروری است:

 1. مقاله باید در اندازه A4  و تک ستون به وسیله نرم افزار مایکروسافت آفیس نسخه 2007 به بالا نوشته شود.

 2. فونت مقاله B lotus و اندازه متن سایز 12 باشد. تیترها از نسخه Bold شده همین فونت و در همین سایز نوشته شود. فاصله خط ها، Single در نظر گرفته شود.

 3. آئین نگارش زبان فارسی رعایت شده و از به کار بردن کلمات خارجی که معادل رسا در فارسی دارند خودداری شود

 4. شماره صفحات در وسط و پایین صفحات درج شود.

 5. تعداد جداول، نمودارها و تصاویر بایستی متناسب با حجم مقاله باشد. حداکثر  7 جدول، عکس و نمودار، قابل پذیرش است.

 6. جداول به شماره های ایرانی، نامگذاری شود مانند « جدول ۱- » «شکل ۱-»

 7. مطالب داخل جداول و نمودارها و نیز توضیحات جداول نمودارها و تصاویر بایستی به زبان فارسی باشد.

 8. اعداد فارسی با اعشار (/) و اعداد انگلیسی با نقطه (0) نوشته شوند.

 9. هریک از تصاویر و جداول و نمودارها بایستی در مکان خود و درون متن مقاله جایگذاری گردد.

 10. توضیحات جداول نمودارها و تصاویر بایستی بصورت کامل نوشته شود.

 11. هریک از تصاویر بایستی با فرمت JPEG یا TIFF و با وضوح تصویر حداقل ۳۰۰dpi  برای نشریه ارسال گردد.

 12. جداول، نمودارها و تصاویر بایستی به ترتیب در طول مقاله شماره گذاری شوند.

 13. هر جدول بایستی یک عنوان در بالای جدول داشته باشد.

 14. هر یک از تصاویر و نمودارها باید یک عنوان در زیر آنها داشته باشند.

 15. فرم تعهدنامه مالکیت معنوی مقاله به امضا تمام نویسندگان رسیده و در سیستم ارسال مقاله ثبت گردد. مسئولیت صحت امضا تمام نویسندگان با نویسنده مسئول است.

  شیوه نگارش مقاله پژوهشی اصیل

 چکیده ساختار نیافته و کلمات کلیدی

  چکیده مقاله پژوهشی شامل حداکثر 300 کلمه است.  کلمات کلیدی ۳ - ۷ واژه کلیدی از واژگان عناوین مباحث اصلی توصیه می‌گردد.

 چکیده مقاله بایستی به هر دو زبان فارسی و انگلیسی ارسال شود و متن چکیده انگلیسی و فارسی بایستی باهم مطابقت داشته باشند.

 مقدمه

  در این قسمت هدف مقاله بیان شده و اهمیت و ضرورت بررسی می گردد. مقدمه شامل  1. پیشینه و توضیح موضوع با ذکر رفرانس2. ضرورت انجام تحقیق. 3. سؤالات بدون پاسخی که این تحقیق به آن‌ها پاسخ می‌گوید و بیان این موضوع که چگونه نتایج این تحقیق می‌تواند به رفع ابهامات کمک کند. 4. تعریف اصطلاحات تخصصی یا اختصارات علمی. 5. هدف تحقیق به نحو روشن می باشد.

 روش بررسی

   به‌نحوی باید نوشته شود که هر خواننده‌ای بتواند با آن، تجربه نویسنده مقاله را تکرار کند، در این بخش نمونه های مورد مطالعه و خصوصیات دموگرافیک آنها، چگونگی انتخاب نمونه ها، نحوه جمع آوری اطلاعات (مثلا پرسشنامه) روش های آزمایشگاهی و تجهیزات مورد استفاده ( اعم از روش مصرف، کارخانه سازنده و ..) و نیز روش های آماری مطالعه، معیارهای ورود و خروج، به طور کامل شرح داده شوند.

 بصورت اختصار روش بررسی شامل، موارد   1. زمان و مکان اجرای پژوهش 2. سوژه‌ها و نمونه‌های مورد آزمون و ملاک انتخاب.، روش نمونه‌گیری و منطق تعداد نمونه (این قسمت بسیار مهم است و در ابتدای امر مورد کارشناسی قرار می‌گیرد) 3. نحوه جمع‌آوری اطلاعات. 4. رعایت موازین اخلاق در پژوهش. 5. ابزارهای اندازه‌گیری. 6. آزمون‌های آماری.

 نام کشور و شرکت سازنده مواد و دستگاه‌ها در میان قسمت های مقاله به انگلیسی نوشته شوند.

  یافته ها

 متن این قسمت بایستی مختصر و گویا باشد. به طوریکه تمام متغیرها را بررسی کرده و چکیده ای از جداول و نمودارها را بیان نماید. در صورتی که داده های یک جدول به طور کامل در متن مقاله بیان شده از آوردن جدول خودداری شود. با توجه به محدودیت صفحات مجله، بدیهی است از تکرار ارایه مطالبی که در متن آورده شده‌اند در جداول و بالعکس باید اجتناب نمود، جداول و نمودارها فارسی باشند. عکس‌ها، نمودارها و جداول مربوط به مقاله به‌همراه توضیحات آن‌ها بایستی در متن مقاله و با شماره گذاری فارسی مشخص شوند.

  بحث

 در ابتدا نتیجه حاصله از مطالعه به اختصار بیان می شود. البته موارد ارائه شده در مقدمه و یافته ها نباید با جزئیات در این قسمت تکرار شود. در این قسمت به جنبه های مهم مطالعه تاکید شده و ضمن مرور سایر مقالات در این زمینه به مقایسه این مطالعه با سایر مطالعات پرداخته، نتایج حاصله با اهداف اولیه مطالعه مقایسه و تعبیر و تفسیر خواهد شد. پیشنهادات لازم ارائه گردد و نقاط قوت و ضعف مطالعه بیان شود.

 نتیجه گیری

 در پایان در حد یک پاراگراف نتیجه گیری نهایی و در مجموع آنچه که از این تحقیق به علم اضافه شده آورده می شود.

  تشکر و قدردانی

 نویسندگان باید به مراکز یا افرادی که در شکل‌گیری پژوهش آن تأثیرگذار بوده‌اند اشاره نموده و قدردانی نمایند.همچنین در صورت نیاز حامی مالی پژوهش در این بخش ذکر شده و مورد قدردانی قرار می گیرد.

   اندازه‌گیری‌ها

 در اشاره به اعداد و مقادیر در متن موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 - در نگارش مقاله سیستم واحدهای  SIمورد استفاده قرار گیرند.

 - بین مقدار کمیت و واحد باید یک فاصله خالی درج شود. مثال: ،50 kN نه 50kN 

 • طول : متر ( m )، میلی‌متر ( mm )، میکرومتر ( µm )، نانومتر ( nm )

 • سطح : هکتار ( ha )، مترمربع ( m2 )

 • حجم : مترمکعب ( m3 )، لیتر ( L )

 • جرم : کیلوگرم ( kg )، گرم ( g )، میلی‌گرم ( mg )، میکروگرم ( µg )، نانوگرم ( ng )

 • عملکرد : کیلوگرم در هکتار ( kg ha-1 )، لیتر در هکتار ( L ha-1 )

 • انرژی : ژول ( J )، ژول در مترمربع ( J/m2)، وات در مترمربع ( W/m2 )

 • فشار : مگاپاسکال ( MPa )

 • دما : درجه سلسیوس C ْ

 • تعرق : میلی‌مول(آب) در مترمربع در ثانیه ( mmol m-2 s-1 )

 • فتوسنتز : میکرومول ( CO2 ) در مترمربع در ثانیه ( µmol m-2 s-1 )

 • غلظت : گرم در لیتر ( g/L )، مول در لیتر ( mol/L )، میلی‌مول در لیتر ( mmol/L )، میکرومول در لیتر ( µmol/L )، نانومول در لیتر ( nmol/L )

  روابط و معادلات ریاضی

 در حروف چینی روابط و معادلات ریاضی، نکات زیر باید رعایت گردد:

 • متغیرها: ایتالیک. مثال : ... ،α,Ѳ,M

 • بردارها و ماتریس ها: به صورت بولد و غیرایتالیک مثال ماتریس B

 • اعداد، پرانتز، کروشه و آکولاد: معمولی

 • توابع ریاضی: با حروف کوچک و به صورت معمولی

 • در نحوه ارائه روابط در متن موارد زیر مدنظر قرار گیرند:

 • برای نگارش روابط از نرمافزارهای Microsoft Equation یا Math Type استفاده شود.

 • تمام روابط ریاضی باید شماره گذاری شوند. شماره روابط با شماره فصل شروع شود و خط تیره بین شماره فصل و شماره فرمول در آن فصل بکار رود.

 • روابط ریاضی به صورت وسط چین یا چپ چین تنظیم شوند. شماره رابطه در سمت راست رابطه و با فاصله مناسب و یکنواخت در کل متن قرار گیرد

 • علامت درصد در سمت چپ اعداد  قرار دارد.

 •  گر اعداد صحیح در داخل متن کمتر از  10باشد، آن عدد با حروف نوشته میشود، مثل چهار یا هفت، هرگاه  10و یا بزرگتر از  10باشد به صورت عدد نوشته می شود، مثل  46یا .13

 •  برای مشخص کردن اعداد اعشـاری در فارسـی از ممیـز(/) اسـتفاده مـی شـود مثـل  4/12و در انگلیسـی از نقطـه مانند

 •  متغییر ها: ایتالیک مثال : ... ،i ،M ،x

 •  بردارها و ماتریس ها: به صورت بولد و غیر ایتالیک مثال: B

 •  عداد، پرانتز، کروشه و آکولاد به صورت معمولی

  نیم‌فاصله در MS Word

 در تدوین مقاله به زبان فارسی معمولاً مشکل استفاده از نیم‌فاصله ممکن است به وجود بیاید. مثلاً واژه «مقاله های» می‌توانست به صورت اشتباه با فاصله های کامل نوشه شود مانند : پایان نامه ها، یا پایاننامه ها.

نیم فاصله کاربردهای زیادی برای نگارش در زبان فارسی دارد، بطور مثال به سه نگارش از “فعالیتها” دقت کنید کدامیک از نظر زیبایی و نگارش صحیحتر است؟ “فعالیتها” ، “فعالیت ها” ، “فعالیت‌ها” واضح است که نگارش آخر به دلیل وجود نیم‌فاصله بین حروف ت و ه صحیح می‌باشد.

معرفی نمادها

     نمادهای به کار رفته در روابط, شکل‌ها و جداول مقاله باید تعریف شده و به ترتیب حروف الفبای انگلیسی و سپس الفبای لاتین مرتب سازی شوند.

  عنوان و چکیده انگلیسی

     عنوان مقاله و چکیده (Abstract) به زبان انگلیسی، باید متناظر با چکیده فارسی باشد. پس از چکیده، بین سه تا پنج کلمه به عنوان واژه‌های کلیدی (Keywords) (واژه‌هایی که در عنوان تکرار نشده باشند) گنجانده شود.

 چگونگی استناد در متن و تنظیم منابع (فارسی به فارسی و انگلیسی به انگلیسی )

 1. منابع مورد استفاده شامل فهرستی از منابع فارسی  در آغاز و سپس منابع خارجی بوده و به‎ترتیب حروف الفبا و بدون شماره­ گذاری تنظیم شوند. نکات زیر در تدوین  این بخش رعایت گردد:

 2. این بخش تنها شامل منابع ارجاع شده در متن مقاله بوده و از آوردن منابعی که در متن به آنها اشاره نشده است خودداری شود.

 3. در کلیه منابع ابتدا نام خانوادگی و سپس مخفف نام نویسندگان آورده شود. در یک منبع،  اسامی نویسندگان تا قبل از نفر آخر با ویرگول و نفر آخر با حرف " و" از بقیه جدا شود.

 4. در بخش منابع اسامی کلیه نویسندگان  هر منبع  بدون ذکر عبارت "و همکاران" (et al. در منابع انگلیسی) درج گردد.

 5. در صورتی که از یک نویسنده چند منبع مورد استفاده قرار گیرد، ابتدا مقاله­ های منفرد و سپس مقاله­ های مشترک به‎ترتیب نام نویسندگان بعدی بر حسب حروف الفبا درج شوند. اگر دو یا چند منبع نویسندگان یکسانی داشته باشند، این منابع برحسب سال انتشار از قدیم به جدید تنظیم شوند و در صورت مشابه بودن سال انتشار، منابع مذکور با قرار دادن حروف a ، b ، c و ... در مقابل سال در منابع انگلیسی (و معادل آنها در منابع فارسی) از هم متمایز گردند. مثال: 2012a

 6. سال انتشار بلافاصله بعد از نام خانوادگی و نام نویسندگان ذکر گردد. قبل از سال علامت ویرگول و بعد از آن نقطه درج شود.

 7. از جزوه درسی نمی­توان به عنوان منبع استفاده کرد.

 8. در مورد مقاله مجله علمی علاوه‎بر موارد پیش ­گفته شده، نام مجله، شماره جلد و صفحه اول و آخر مقاله و در مورد مقاله همایش علمی عنوان همایش، ماه برگزاری، محل برگزاری و شماره صفحه­ های اول و آخر مقاله و در مورد کتاب ­ها و تک ­نگاشت ­ها نام ناشر در آخر منبع مورد استفاده آورده شود.

 9. در منابع خارجی کلمه اول عنوان­ ها و اسامی نگارندگان و نیز تمامی کلمات مربوط به نام مجلات و کتاب­ ها، نشریات فنی سازمان‎های معتبر بین‎المللی، عنوان­ های همایش ها و نام ناشران و مؤسسات با حروف بزرگ شروع شود.

نمونه­ هایی از نحوه درج منابع در بخش منابع مورد استفاده:

-  مقاله مندرج در مجله ­های علمی

نام خانوادگی و مخفف نام نویسندگان، سال انتشار. عنوان مقاله. نام مجله، شماره جلد، دامنه صفحه­ ها.

 مثال:

نجفی ن و مردمی س، 1390. اثر غرقاب، لجن فاضلاب و کود دامی بر ویژگی ­های رشد گیاه آفتابگردان در یک خاک شن لومی. نشریه آب و خاک (علوم و صنایع کشاورزی)، جلد 25، شماره 6، صفحه ­های 1264 تا 1276.

Shiri J, Sadraddini AA, Nazemi AH, Marti P, Fakheri Fard A, Kisi O and Landeras G, 2015. Independent testing for assessing the calibration of the Hargreaves-Samani equation: New heursitic alternatives for Iran. Computers and ZElectronics in Agriculture 117:70-80.

توضیح: در منابع خارجی می­توان نام مجله را به‎صورت مخفف و براساس استاندارد آن  مجله ذکر کرد. با این حال، نام مجلات در یک مقاله فقط به یکی از دو صورت مخفف یا کامل نوشته شود. مثال:

Soil Sci Soc Am J: Soil Science Society of America Journal

Soil Sci Plant Nutr: Soil Science and Plant Nutrition

J. Hydrol: Journal of Hydrology

J. Irrig. Drain. Eng: Journal of Irrigation and Drainage Engineering

مقاله مندرج در مجموعه مقالات همایش ­ها

نام خانوادگی و مخفف نام نویسندگان، سال انتشار. عنوان مقاله. دامنه صفحه ­ها، نام همایش. مؤسسه برگزار کننده (در صورت وجود) و شهر و کشور محل برگزاری.

مثال:

توفیقی ح و نجفی ن، 1380. بررسی تغییرات بازیافت و قابلیت استفاده روی خاک و روی اضافه شده به خاک در شرایط غرقابی و غیرغرقابی در خاک های شالیزاری شمال ایران. صفحه­ های 382 تا 384. مجموعه مقالات هفتمین کنگره علوم خاک ایران. 7-4 شهریور ­ماه، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد.  

Habibi M, 1997. Calculating sediment discharge using a developed computer package. Pp. 854-864. Proceedings of the Eighth International Rainwater Catchment Systems Conference. 10-14 April, Tehran, Iran.

 کتاب

- اگر کلیه فصل ­های یک کتاب به‎طور مشترک توسط یک یا چند نفر نوشته شود، ذکر منبع به‎ترتیب زیر است:

نام خانوادگی و مخفف نام نویسندگان، سال انتشار، عنوان کتاب، نام ناشر، محل انتشار.

مثال:

هادی ف، 1369. اگروشیمی (ترجمه). انتشارات دانشگاه تهران.

شیری ج، حسین زاده دلیر ع، فاخری فرد ا و ناظمی اح، 1390. آبیاری و مهندسی منابع آب (ترجمه). انتشارات عمیدی، تبریز.

Hay KM and Robert R, 1989. An Introduction to the Physiology of Crop Yield. Leonard Hill, London.

- اگر فصل­ های یک کتاب، دارای نگارنده یا نگارندگان جداگانه ای بوده و کل کتاب توسط یک یا چند نفر هماهنگ کننده تدوین گردد، روش درج آن منبع به شرح زیر است:

نام خانوادگی و مخفف نام نویسندگان، سال انتشار، عنوان فصل، دامنه صفحه­های فصل، نام خانوادگی و نام هماهنگ کنندگان کتاب، عنوان کتاب و نام ناشر.

Knuiman MW and Laird NM, 1990. Parameter estimation in variance component models for binary response data. Pp. 177-189. In: Gianola D and Hammond K (eds). Advances in Statistical Methods for Genetic Improvement of Livestock. Springer- Verlag.

پایان‎نامه

نام خانوادگی و مخفف نام نویسنده، سال انتشار، عنوان پایان نامه، مقطع تحصیلی، نام دانشکده و دانشگاه

مقدم ع، 1373. تعیین درصد خودباروری و همبستگی صفات در ده رقم آفتابگردان. پایان­ نامه کارشناسی ارشد اصلاح نباتات، دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز.

ثبت اختراع و اکتشاف (Patent)

Titcomb ST and Tuers AA, 1976. Reduced calorie bread and method of making same. USA Patent 3 979 323. Date issued: 7 September, 2010.

- در مورد منبعی که دارای نویسنده مشخص نیست به جای نام نویسنده از کلمه "بی ­نام" در منبع فارسی و از "Anonymous" در منبع خارجی استفاده شود.

بی ­نام، 1371. آمارنامه کشاورزی ایران. اداره کل آمار و اطلاعات وزارت کشاورزی، تهران.

Anonymous, 1992. Maize in Human Nutrition. FAO Food and Nutrition Series No. 25. FAO, Rome.